Какво е breastsleeping?
Breastsleeping (на български: сън на гърда) е термин, въведен от Dr. James McKenna и описващ "кърмеща двойка майка-бебе, които спят съвместно с цел да се улесни кърменето".
Ново понятие, зад което всъщност стои един дълголетен концепт. Още от преди хиляди години е било нормално за хората, както и за другите видове бозайници, бебетата да спят в непосредствена близост до майките, за да бъдат кърмени колкото и когато имат нужда. Според д-р Маккенна това е най-старата и естествена форма на организация на храненето и съня при човешките същества.
Какво точно представлява breastsleeping?
Като всяка форма на съвместен сън и при сънят на гърда мама и бебе спят един до друг, на безопасна, достатъчно голяма, твърда повърхност. В най-добрия случай това е легло с подходящ матрак. Не се препоръчва какъвто и да е съвместен сън на диван или други подобни неподходящи повърхности, тъй като те се свързват със завишен риск от СВДС (синдром на внезапната детска смърт). Важно е съвместният сън да се случва само при отсъствието на всякакви рискови фактори, каквито например биха могли да бъдат висящи бижута, дълги презрамки и панделки, твърде много обемни възглавници и завивки, по-големи деца или животни, родители употребяващи алкохол, наркотици, успокоителни или сънотворни.
Бебето спи близо до гърдата на мама и има лесен достъп но нея по всяко време. Тялото на мама обгръща бебето в С-образна позиция, като по този начин го защитава, но без да го притиска. В най-подходящия случай бебето спи по гръб, завито с отделна завивка/чувалче.
Поддържане на оптималната лактация
В своя научен труд д-р Маккенна набляга на изключително важната роля, която играе физическата близост между майка и бебе за поддържане на оптималната лактация. Както той твърди, човешките бебета още от раждането си се нуждаят от директен и невъзпрепятстван контакт с майката.
Предимствата
Когато се практикува безопасно, сънят на гърда е свързан с много потенциални предимства за майката и бебето. Ето някои от тях:
- улеснява кърменето
- стимулира лактацията
- засилва връзката между мама и бебе
- дава възможност на майката да спи докато кърми (или да е в полусън)
- подобрява съня на цялото семейство
- допринася за развитието на детето през първата му годинка
- предпазва от синдрома на внезапната детска смърт
Индивидуално решение
Означават ли тези ползи, че трябва непременно да практикуваш breastsleeping в името на успешното кърмене? Отговорът е: не на всяка цена. Ако сънят на гърда не е твоето, но все пак искаш да спите по-добре и да продължиш да кърмиш, тогава за теб подходящ е вариантът за отделяне на кърменето от съня.
Но ако пък е твоето - ако и докато сънят на гърда е желан от теб и практикуван безопасно - то това всъщност е една прекрасна и съвсем естествена практика...
... и нищо, за което да се притесняваш или да изпитваш вина. :)
Източници:
Sleeping with Your Baby: A Parent's Guide to Cosleeping, James J. McKenna, PhD. 2007
Safe Infant Sleep. James J. McKennaq PhD. 2020
There is no such thing as infant sleep, there is no such thing as breastfeeding, there is only breastsleeping, James J. McKenna and Lee T. Gettler. Acta Paediatrica 2015